Zaznacz stronę

Materac jest podstawą dobrego wypoczynku i snu. W ofercie polskich marek takich jak Janpol, znajdziemy modele, które warte są uwagi.

Dobry materac to podstawa

Wypoczynek nocny jest jedną z podstaw naszego samopoczucia. Dobrze wiemy jak jedna zarwana noc potrafi sprawić, że czujemy się zmęczeni, zniechęceni do wszystkiego, brakuje nam wtedy energii. Dlatego też warto zastanowić się co wpływa na jakość naszego snu i jak o nią zadbać.

Za dobry sen odpowiada wiele czynników. Można je podzielić na kilka grup. Są czynniki zewnętrzne, takie jak na przykład odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia czy zanieczyszczenia świetlne. Mieszkańcom dużych miast te dwie kwestie mogą sprawiać problemy – nawet w nocy poziom hałasu potrafi być wysoki, a neonowe światła reklamowe nie pozwalają na spokojny sen. Drugą grupą czynników są czynniki zdrowotne – bezsenność jest „chorobą cywilizacyjną” XXIw. Borykamy się z nią z uwagi na codzienny stres, zaburzenia hormonalne, depresję, nieregularny tryb życia. Jest też grupa czynników bardzo indywidualnych, związanych z komfortem, wygodą. W tym zakresie pod uwagę bierzemy odpowiedni materac, poduszki podpierające kark i głowę, temperaturę pomieszczenia. Ta ostatnia grupa czynników stanowi kwestie, od których najłatwiej zacząć walkę o zdrowy sen. Wymiana materaca na lepszy, wyższej klasy na pewno poprawi jakość naszego snu.

Warto mieć też na uwadze, że w łóżku spędzamy wiele godzin na wypoczynku – czytając książki, oglądając filmy. Mając nieodpowiedni materac narażamy się na zwyrodnienia kręgosłupa i towarzyszący im ból.