Zaznacz stronę

Koszt zakupu poszczególnych materacy może różnić się nawet o kilka tysięcy złotych. Jeśli do tej pory nie zgłębialiśmy tematu, taka rozpiętość cenowa najczęściej wywołuje wiele pytań. Czym różnią tanie materace od tych kilkukrotnie droższych? Czy da się kupić tani, ale dobry materac? Jak nie przepłacić, a jednocześnie cieszyć się świetnym produktem?

Czy tani materac może posiadać przyzwoitą jakość?

Zgodnie z popularną mądrością to, co tanie, jest gorszej jakości, a to co drogie – znacznie lepszej. W przypadku materacy nie jest to tak prosta sprawa. Można znaleźć materace w cenie dużego sprzętu AGD, które z perspektywy konkretnego użytkownika okażą się zupełnie niewarte poniesionych kosztów i można też kupić stosunkowo tani, dobry materac. Z tym, że ważne jest również określenie, co to znaczy „tani”. Dla jednych wydanie 600 złotych na materac nie będzie dotkliwe, innym wyda się to bardzo wysoką kwotą. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w budżecie 200 złotych nie ma możliwości kupienia materaca przyzwoitej jakości (chyba, że w dziecięcym rozmiarze 60×120).

Jeśli jesteś aktualnie na etapie zakupu materaca, poświęć kilka chwil na przejrzenie oferty wiodących producentów, np. Hilding i sprawdź, jak prezentują się ceny materacy o podobnych parametrach w różnych sklepach. Jeśli trafisz na ofertę, w której cena materaca będzie o kilkadziesiąt procent niższa, niż zbliżonego modelu znanej marki – warto zachować ostrożność.

Jak cena wpływa na jakość materaca?

 Materiały służące do wypełnienia materaców uznawanych za najlepsze na rynku to m.in. lateks oraz pianka termoelastyczna typu VISCO. Z założenia są one droższe w produkcji, niż zwykła pianka nie posiadająca żadnych atestów i oznaczeń, poza stopniem twardości (H1, H2, H3). W konsekwencji, planując zakup materaca dobrej jakości, musimy liczyć się z tym, że z racji materiałów, jakie zostały użyte do jego wykonania, będzie on droższy.

Większy budżet przeznaczony na materiały do produkcji materaca, pozwala również na wykonanie pokrowca, który może być ściągany i prany, a nie zintegrowany z wypełnieniem. Materace tanie nie posiadają najczęściej takiej możliwości.

To wszystko nie oznacza jednak, że wystarczy wydać duże pieniądze na materac, aby być zadowolonym z jego jakości. Przy wyborze materaca liczy się wiele zmiennych, takich jak ciężar ciała, ulubione pozycje do spania, to, czy śpimy sami czy w parze oraz czy mamy wady postawy. Dobrej jakości materac to taki, który jest dopasowany do potrzeb danej osoby oraz jest wykonany z wysokiej klasy materiałów.

Tanie materace – wady

Tanie materace piankowe, jak również sprężynowe, mają jedną zaletę i jest nią niewygórowana cena. Pozostałe ich aspekty niestety zaliczyć można tylko do wad. Po pierwsze, tani materac jest nieopłacalny w eksploatacji – wystarczy kilka miesięcy użytkowania (a w niektórych przypadkach nawet tygodni!), aby materac się odkształcił. W konsekwencji spanie na takim podłożu może prowadzić do zmęczenia, problemów ze snem, a w najgorszym przypadku – pogłębiania wad postawy i schorzeń kręgosłupa. Tanie materace sprężynowe przeznaczone dla par mają dodatkową wadę, jaką jest ruszanie się całej powierzchni przy ruchu jednej z osób, co prowadzi do wybudzenia partnera. Ponadto, każdy tani materac do spania nie pozwala na zachowanie odpowiednich zasad higieny – jego pokrowiec nie jest zdejmowany, przez co kurz, jak również pot śpiących na nim osób nie jest możliwy do usunięcia.

Czym kierować się dobierając materac?

Przede wszystkim należy pamiętać, że dobrze dobrany materac odpowiada potrzebom konkretnej osoby lub pary. Tanie łóżka z materacem być może są okazją cenową, ale z niemal stuprocentową pewnością nie będą spełniały podstawowych zadań, jakie specjaliści od snu i fizjoterapeuci stawiają przed materacem. Są nimi:

  • odpowiednia twardość,
  • odpowiednia cyrkulacja powietrza,
  • wysokie standardy higieniczne,
  • stabilne podparcie dla kręgosłupa i całego ciała.

Twardość materaca, idealna dla danej osoby, jest kwestią indywidualną. Jednak istnieją konkretne wytyczne jak dobierać twardość ze względu na wagę i wzrost śpiącej na nim osoby: osoby szczuplejsze z założenia powinny spać na miększych materacach, a osoby tęższe na twardych. Im większy ciężar, tym większe oddziaływanie na powierzchnię materaca – szczupłe osoby mogą więc czuć dyskomfort na twardym materacu, a cięższe „zapadać się” w miękkiej powierzchni. Standardowo poleca się zakup materaca o twardości H2 dla osób do 80 kg i H3-H4 dla osób cięższych.

Odpowiednią cyrkulację powietrza zapewnia użycie dobrej jakości materiałów, takich jak wspomniany lateks, pianka termoelastyczna VISCO czy unikalna dla marki Hilding wysokoelastyczna piana Velvet Touch użyta m.in. w materacu Hilding Rumba. Wysokiej klasy wypełnienia są również gwarancją higieny – osobom poszukującym przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych rozwiązań poleca się lateks (użyty do produkcji np. Hilding Melody), jednak w zasadzie każde wypełnienie posiadające stosowne certyfikaty spełnia te normy.

Stabilne podparcie dla całego ciała osiąga się poprzez dobranie odpowiedniej twardości materaca, ale również wybranie wypełnienia. Pianka termoelastyczna, sprężyny czy lateks dają odrobinę inne odczucia i w inny sposób „współpracują” z osobą leżącą na materacu. Najwyższej klasy materace oferują zróżnicowane wsparcie dla poszczególnych części ciała (mniejsze dla głowy i kolan, większe dla bioder etc). Rozwiązanie takie zastosowane jest m.in. w materacu Hilding Electro, posiadającym 7-strefową sprężynę Multipocket. Łóżko dwuosobowe z materacem o takim wypełnieniu będzie najlepszą propozycją dla par o dużej różnicy wagowej między partnerami.

Czym wyróżnia się dobrej jakości materac?

Dobrej jakości materac zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupowi, tj. zachowuje jego naturalne krzywizny, niezależnie od tego, czy osoba na nim leżąca wybiera pozycję na boku, na wznak czy na brzuchu. Jak rozpoznać, czy Twój dotychczasowy materac wspiera odpowiednio Twoje ciało, czy zmusza je do dostosowania się do powierzchni? Połóż się na swoim łóżku na wznak z wyprostowanymi nogami i spróbuj wsunąć dłonie pod odcinek lędźwiowy – jeśli jesteś w stanie to zrobić, Twój materac jest zdecydowanie zbyt twardy. Może to skutkować bólami dolnej części kręgosłupa i karku. Dobrej jakości materac jest na tyle elastyczny, że dopasowuje się do wszystkich krzywizn – można to sprawdzić w leżeniu na boku, co szczególnie poleca się kobietom, które mają biodra szersze od mężczyzn i spanie na twardym podłożu powoduje u nich ból miednicy.

Dobrej jakości materac podwójny uwzględnia potrzeby obu osób, które na nim śpią – dostosowuje się zatem do ich wagi i wzrostu. I nie ma tu znaczenia, czy wybieramy materac 160×200 czy materac 140×200. Materace na wymiar najczęściej nie znajdują się w ofercie wiodących producentów, ale każdy model występuje w dużej rozpiętości wymiarowej, standardowej dla większości łóżek.

Ile powinien kosztować dobry materac?

Chcąc kupić materac tanio, nie powinniśmy sugerować się najniższą możliwą ceną, ale tym, ile jego zakup będzie nas w rzeczywistości kosztował. Jak już wspomniano, tanie materace szybko się zużywają, dlatego prawdopodobnie w niedługim czasie od zakupu pojawi się potrzeba ich wymienienia. Po drugie, kosztem źle dobranego materaca będzie niewyspanie i problemy z kręgosłupem, które mogą zakończyć się koniecznością fizjoterapii (kosztującej niemałe pieniądze).

Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka cena jest „słuszna” dla dobrego materaca. Dobrej jakości materace dziecięce marki Hilding można już kupić za 200 złotych, pojedyncze piankowe od 700 złotych, a kieszeniowe od 1000 złotych. Wyjściowa cena materacy podwójnych jest odpowiednio dwukrotnie wyższa. Oczywiście dla wprawnej w wyszukiwaniu okazji osoby znalezienie upustów pozwoli na zmniejszenie tej kwoty, jednak należy przyjąć, że podane wartości są dobrym punktem odniesienia.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl