Zaznacz stronę

Jeśli jesteś na etapie zakupu materaca, z pewnością natrafiłeś już na materace lateksowe. Ich cena na pierwszy rzut oka może wydawać się wygórowana – zwłaszcza w zestawieniu z tanimi, zwykłymi materacami. Dlaczego materace lateksowe kosztują więcej? Czy są warte swojej ceny? Jaka jest przewaga lateksu nad innymi wypełnieniami?

Materac lateksowy – charakterystyka

Materace lateksowe uznawane są za jedne z najtrwalszych i najbardziej odpornych na odkształcenia powodowane codziennym użytkowaniem. Są to materace zaliczane do grupy materaców piankowych, ponieważ lateks jest niczym innym, jak pianką właśnie – z tym, że wykonaną z mleczka kauczukowego o specyficznych właściwościach.

Zadając zatem pytanie, czy lepiej kupić materac lateksowy czy piankowy, konieczne jest doprecyzowanie, o jakiej piance myślimy: wysokoelastycznej, termoelastycznej czy poliuretanowej. Warto wspomnieć, że najwięksi producenci materacy posiadają w swojej ofercie specjalnie opracowane pianki, takie jak FloFom czy VISCO produkowane przez Hilding.

Materac lateksowy jest doskonałym wyborem dla osób cierpiących z powodu alergii, ponieważ wyróżnia się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. Materace wykonane z pianki lateksowej są bardzo sprężyste, a ze względu na sposób, w jaki podpierają kręgosłup osoby na nich śpiącej, polecane są często przez fizjoterapeutów.

Czy są różne rodzaje materacy lateksowych?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów materacy, także i materace lateksowe różnią się pod względem szczegółowej specyfikacji. Tego typu materace produkowane są wyłącznie przez wiodących producentów, ponieważ pianka lateksowa nie należy do tanich półproduktów – jeśli zatem interesuje Cię zakup materaca lateksowego, warto rozglądać się w renomowanych sklepach (stacjonarnych i online) specjalizujących się w wysokiej klasy rozwiązaniach dla snu.

Czym jednak mogą się różnić materace lateksowe różnych producentów? Podstawowy materac tego typu składa się z tzw. blatu lateksowego i pokrowca. Blat ten może być różnej grubości (od kilku do kilkunastu centymetrów): im grubszy materac, tym większy komfort zapewnia. To jednak nie wszystko. Wysokiej jakości materac lateksowy może być wykonany z blatu o 7 strefach twardości, jak ma to miejsce w przypadku Hilding Melody. Oznacza to, że poszczególne miejsca na materacu są w różnym stopniu podatne na odkształcenia pod siłą nacisku. Wpływa to znacząco na sposób, w jaki materac podpiera całe ciało – takie 7-strefowe materace lateksowe mogą służyć jako materace rehabilitacyjne.

Blaty lateksowe bywają niekiedy dodatkowo perforowane lub łączone z drugim blatem, wykonanym z pianki termoelastycznej.

Pokrowce mogą być wykonane z tkanin o właściwościach dodatkowo wpływających na funkcjonalność materaca. Przykładowo materac Hilding Melody dostępny jest w dwóch wariantach: z pokrowcem Hybrid, odpornym na mechacenie i wspomagającym wentylację materaca oraz Italiano, o właściwościach antyalergicznych.

Czy materace lateksowe są zdrowe?

Przy poważniejszych problemach z kręgosłupem, warto jest zainwestować w materac lateksowy. Opinie fizjoterapeutów są jednoznaczne: wysoka sprężystość, w połączeniu z optymalną miękkością, jaką zapewnia pianka lateksowa, gwarantują doskonałe dopasowanie do kształtu ciała. Materace lateksowe generują znacznie więcej punktów podparcia, niż ma to miejsce nawet w najlepszych materacach kieszeniowych czy sprężynowych. Są zatem świetnym sposobem na to, jak po całym dniu odciążyć układ kostny, nie pogłębiając wad postawy i pozwalając na spokojną regenerację w czasie snu.

Sam materac lateksowy oczywiście nie wyleczy schorzeń kręgosłupa czy wad postawy, ale w połączeniu z rehabilitacją zapewni optymalne rezultaty terapii. Osoby cierpiące z powodu chronicznego bólu mięśni powodowanego spięciem, jak również nieprawidłowymi nawykami dnia codziennego, powinny szczególnie dbać o podłoże, na którym śpią. Zbyt twarde, jak również zbyt miękkie materace, zwiększają dolegliwości bólowe, utrwalając różnego rodzaju przykurcze i nieprawidłową postawę. Materac lateksowy, dając idealnie podparcie ciału, pozwala rozluźnić się mięśniom, przynosząc ulgę układowi kostno-szkieletowemu.

Jakie są wady i zalety materacy lateksowych?

Do niepodważalnych zalet materaca z pianki lateksowej zalicza się:

  • wyjątkowo wysoką sprężystość oraz elastyczność,
  • doskonałą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca,
  • idealne dopasowanie do kształtu ciała i generowanie bardzo dużej ilości punktów nacisku,
  • odciążanie układu kostno-szkieletowego,
  • przyspieszanie regeneracji i wspomaganie rehabilitacji,
  • antyalergiczność,
  • wytrzymałość i długi okres użytkowania.

Materac lateksowy jest rozwiązaniem uniwersalnym, które sprawdzi się niemal dla każdego. Fizjoterapeuci podkreślają, że odpowiednio dopasowany pod względem grubości materac lateksowy jest dobrym podłożem do snu zarówno dla niemowląt, jak i dorosłych, w tym osób o wadze przekraczającej 100 kilogramów.

Bez wątpienia jednak wadą tego typu materacy może być dla niektórych osób ich cena: koszt zakupu materaca lateksowego bywa dwukrotnie wyższy od certyfikowanych materacy piankowych. Nie jest to jednak regułą i warto zapoznać się z ofertą wiodących producentów przed podjęciem ostatecznej decyzji. Kupując materac lateksowy zapewniamy sobie komfortowy sen przez długie lata, bez potrzeby jego wymiany.

Materac lateksowy dla dziecka – czy warto?

Jaki materac dla niemowlaka wybrać, aby optymalnie wspomagać rozwój od najwcześniejszych chwil? Fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy z noworodkami i niemowlętami są zdania, że idealny materac dla dziecka powinien dawać równomierne podparcie na całej długości ciała. Nie powinien być również zanadto twardy czy miękki, tylko umożliwiać swobodne poruszanie się (bez „zapadania się” ciałka dziecka wgłąb materaca).

Dzieci od pierwszych dni życia powinny codziennie spędzać określoną etapem rozwoju ilość czasu na brzuszku, co stymuluje działanie ich układu pokarmowego, ale również zachęca do nauki kolejnych umiejętności motorycznych (podnoszenia główki, podparcia, następnie czworakowania, wstawania itp.). Lateksowy materac 120×60 centymetrów świetnie sprawdzi się jako materac na pierwsze 1,5 roku-2 lata życia dziecka, ponieważ spełnia wszystkie te wymogi.

Dodatkowym plusem materaca z pianki lateksowej są właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne oraz łatwość zachowania higieny. Zaleca się, aby celem przedłużenia żywotności materaca, przykrywać go dodatkowo dedykowanym prześcieradłem wodoodpornym.

Materac piankowy czy lateksowy?

Pianka lateksowa jest idealnym wypełnieniem wspomagającym prawidłowy rozwój i regenerację układu kostno-szkieletowego, dlatego to dobry materiał na materace dziecięce, ale również dla dorosłych. Warto wiedzieć, że lateks, ze względu na swoją wysoką wrażliwość na punktowy nacisk, jest również dobrym wypełnieniem materacy podwójnych. Materac lateksowy 160×200 jest idealnym wyborem dla par, w których występuje duża różnica wagowa, a dodatkowo przynajmniej jeden z partnerów cierpi z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Kiedy nie warto kupować materaca lateksowego? Jeżeli nie stwierdzono u nas wad postawy, nie doświadczamy dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa i nie jesteśmy alergikami, możemy zrezygnować z zakupu materaca lateksowego i wybrać materac piankowy. Warto jednak nadmienić, że w przypadku materaca piankowego bardzo istotne jest odpowiednie dobranie jego parametrów (szczególnie twardości) do naszej wagi, ulubionych pozycji do snu i tego, czy śpimy samotnie czy w parze. Podczas gdy materace lateksowe w większości przypadków posiadają stosowne certyfikaty, ponieważ produkowane są głównie przez wiodących producentów, tak zakup materaca piankowego wymaga odrobinę większej uważności. Grupa materacy piankowych jest bardzo szeroka, a poszczególne rodzaje pianek różnią się znacząco pod względem swoich właściwości.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl